Todėl ir mes nusprendėme griebti kiekvieną įdomesnę galimybę ir pamatyti bei patirti kažką naujo, nes pačia Granadą tai jau pažįstame kaip penkis savo pirštus, mat visur vaikštom pėsčiomis, o ir laisvo laiko gan daug turime, todėl leidžiame sau kartais paklaidžioti po visokias nematytas gatveles, na bet apie tai truputį vėliau. Pradėkime iš eilės...
Šiuo metu čia gyvena apie 28 000 gyventojų, kurių pagrindą sudaro britai ir ispanai, Gibraltaras užima vos 6,5 km2 , tačiau turi savo oro uostą! Paplitusi kalba – anglų, tačiau galima susikalbėti ir ispaniškai, vietinė valiuta – Gibraltaro svaras, bet praktiškai visur galima atsiskaitinėti ir eurais. Apskritai visas Gibraltaras galėtų būti pavadintas „Duty free“ miestu, nes jis labai mažas, parduotuvių labai daug, jose nemažai prekių yra pigesnės nei Ispanijoje ar Didžiojoje Britanijoje, kainos rašomos dviejomis valiutomis, žmonės kalba dviejomis kalbomis, o ir pamatyti čia nelabai yra ką, na išskyrus vieną objektą – pačią Gibraltaro kalvą.
Pats miestelis tikrai niekuo nežavi, nei architektūra nėra labai graži, nei įdomi, daug apleistų pastatų, parduotuvės kaip ir visoje Europoje – stiklinės, o gatvelės gan niūros ir šaltos. Vienas keistas pastebėjimas – LABAI daug žydų, mes juos atskyrėme pagal jų linksmas tiubeteikas ir ilgas juodas barzdas. Keista, tačiau visos gatvės buvo pilnos vyrų ir vaikų pasipuošusių savo tradicinėmis kepurėlėmis ir juodais kostiumais, todėl nusprendėme, kad galbūt tądien vyko kažkokia jų nacionalinė švetė, bet šito tiksliai pasakyti negalime.
Mūsų tiklas buvo pasikelti į kalvos viršūnę, tą ir padarėme. Apačioje buvo nemažai neaiškios kilmės „dušmanų“, kurie siūlė pasikelti į kalną pigiau ir saugiau (su baltu autobusiuku), na bet mes kaip tikros lietuvės žinodamos, kad esame labai gražios ir populiaros tarp užsieniečių vyrų, ypač tų su tamsesne oda, net nekreipėme dėmesio į gatvinius pasiūlymus ir ėjome tiesiai į keltuvą. Nežinau ar gerai padarėme, nes pasikelimas į vieną pusę su galimybe aplankyti senovinį grotą ir tunelius žmogui kainavo 25 eurus, na bet pakilus į viršų ir tik išlipus iš keltuvo mus pasitiko labai simpatiška laukinė beždžionė ir tai, kiek teko sumokėti už 2 min kilimą „liftu“ iškart pasimiršo :).
Kadangi nusipirkome bilietą tik į vieną pusę, tai jau visiems turbūt suprantama, kad į apačią leidomės pėsčiomis ir tikrai ne be reikalo. Pakeliui akys sėmėsi gražiausių vaizdų: Viduržemio jūra, pliažai, uolos, uostas, Ispanijos krantai ir kažkur tolumoje Maroko kalnų viršūnės. Mes keliavome taku, kuriame kartas nuo karto mus pasitikdavo beždžionių būreliai, aplankėme paslaptingąjį grotą, kuris ištiesų buvo įspūdingas ir vertas dėmesio, vėliau pamatėme tunelius, kuriuose pirmo ir antro pasaulinio karo metu slėpėsi žvalgai ir kariai. Tie tuneliai išraižyti po didžiąją dalį kalvos, iš jų puikiai matosi jūros horizontai. Beveik pačioje apačioje aptikome ir senosios pilies griūvėsius bei vietą, kuriuoje lankėsi Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II.
MADRIDAS
Šį miestą Erasmus mainams pasirinko mūsų draugė Inga, todėl nutarėme aplankyti ją ir pamatyti Ispanijos sostinę. Kelionė autobusu Granada – Madridas truko 5 valandas, o kadangi vykome tik kelioms dienoms, kiekviena minutė buvo svarbi. Šiek tiek faktų apie Madridą:
Madridas – Ispanijos sostinė, esanti šalies centre prie Mansanareso upės. Madrido autonominio regiono ir provincijos centras, jame - 3,12 mln. gyventojų (nagi, kaip visa Lietuva). Tai didelis administracinis ir ekonominis centras, susisiekimo mazgas, yra tarptautinis oro uostas. Nors miesto teritorijoje žmonės gyveno nuo priešistorinių laikų, pirmieji išlikę rašytiniai duomenys apie miestą iš IX amžiaus, kai Mohamedas I įsakė čia pastatyti nedidelius rūmus. Rūmai pastatyti šalia Mansanareso upės, kurią musulmonai maurai pavadino Madžritu, kas reiškia „vandens šaltinis“. Iš šio pavadinimo kilo ir miesto vardas.
Taigi, daug nelaukusios traukėme į centrą apžiūrėti sostinės grožybių :) Su Inga susitikome pačiame centre – Puerta del Sol aikštėje. Vienoje judriausių miesto vietų, kur pasitinkami Nauji metai – laikrodis muša likusias 12 sekundžių ir su kiekviena valgoma po vynuogę. Čia yra senasis karališkasis paštas, kuris dabar atstoja Madrido aukščiausio rango valdininko ofisą, taip pat stūkso Madrido simbolis - medžio ir meškos statula. Būtent čia galima rasti ir plytelę “kilometro cero”, žyminčią patį Ispanijos centrą.
Visai netoliese yra ir kita žymi aikštė – Plaza Mayor. Tai stačiakampio formos aikštė, kurią supa triaukščiai gyvenamieji pastatai, kuriuos puošia 237 balkonai, atveriantys vaizdą į Plaza Mayor.
Iš istorijos žinoma, jog čia veikė turgus, vyko bulių kautynės, futbolo rungtynės, netgi viešosios bausmės. Inkvizicijos laikotarpiu buvo atliekamos mirties bausmės. Dabar čia galima pasižvalgyti į vietos dailininkų paveikslus, išgerti kavos vienoje iš kavinių, įsigyti suvenyrų. Mūsų vizito metu, šioje aikštėje vyko “Feria de Jamon” - ispanų labai mėgiamo vytinto kumpio mugė.
Taigi, pirmąją dieną pavyko pamatyti tik tiek, kelionė gan išvargino, todėl keliavome pas Ingą gerti arbatos ir paplepėti. :)
Madridui apžiūrėti skyrėme dar vieną dieną, todėl iš pat ryto patraukėme į centrą. Buvo labai pravartu turėti asmeninę gidę, kitaip turbūt būtumėme užtrukusios dvigubai ilgiau ir pamačiusios mažiau.
Visų pirma išvydome Karališkuosius rūmus, kuriuos supa didingi sodai. Žinoma, įsibėgejus rudeniui, nebepamatėme tikrojo jų grožio, tačiau ši žaluma visvien buvo įspūdinga. Karalius Juan Carlos čia negyvena, tam jis pasirinko kitą rezidenciją Madrido pakraštyje, tačiau rūmai atviri turistams. Na tikrai yra į ką pažiūrėti, tai didžiausi rūmai Europoje, kuriuose yra 2800 kambarių (!)
Įkvėptos sodų, nusprendėme aplankyti parką ir truputį atsipūsti. Gražią šeštadienio popietę, ten buvo daugybė žmonių. Kas žaidė su vaikais, kas su šunimis, kas skaitė knygas, užkandžiavo, ar tiesiog snaudė.. Na, bet vietos užtenka visiems – parkas begalinis. Jo viduryje – ežeras, kuriame už simbolinę kainą galima išsinuomoti valtelę ir paplaukioti.
Taigi, ištuštinusios gigantiškus kavos puodelius apsukome dar kelis ratus centre ir nusprendėme, jog laikas keliauti ilsėtis, juk rytoj vėl laukė 5 valandų kelias namo.
Galime teigti, jog vienos dienos beveik pakako apžvelgti pagrindines Madrido įžymybes ir aplankyti svarbiausias vietas, žinoma, skubėjome, neleidome sau perdaug ilsėtis. Vykti, tikrai buvo verta, dar ir dėl to, kad aplankėme senai matytą Ingą, linkėjimai jai! :)
Alpujarra tai kalnų regionas pietų Ispanijoje, kuris yra nusidriekęs į pietus nuo Siera Nevada kalnų, visai netoli Granados ir priklauso Andaluzijai. Mūsų tiklas buvo aplankyti tris labai mažyčius, Dievo pamirštus kaimelius: Pampaneira, Capileira ir Bubion, ir sudalyvauti žygyje į kalnus. Kaip tarėm, taip ir padarėm. Diena buvo gan ūkanota ir vėsi, tačiau tai tikrai netrukdė kelionės nuotaikai, beje, tuo metu pas mus viešėjo draugas Jurgis, taigi keliavome trise, trūko tik šuns valtyje :).
Pirmiausia verta paminėti dar pro autobuso langus matytus peizažus: rudos kalnų viršūnės, žali slėniai, stačios prarajos kelyje ir geltonuojantys medžiai – maždaug taip atrodė tos nepilnos 2 valandos kelio iki vieno iš „baltųjų Ispanijos kaimelių“ - Pampaneiros. Atvykę į šį kaimelį tikrai nusprendėme - tai Dievo užmirštas kampelis: visur tyku, ramu, namai maži, uždarom langinėm, nė gyvos dvasios. Dirbo kelios kavinukės ir parduotuvėlės, kuriose galima buvo įsigyti tipinių šio regiono produktų tokių kaip medus, įvairūs džemai, džiovinti vaisiai, alvyuogių aliejai, kremai, muilai ir įvairūs ožkų pieno sūriai. Taip pat šis regionas garsus savo rankomis austais margais kilimais, taip vadinamais „Charapas“.
MAROKAS. (Tangier, Tetuan, Chefchaouen)
Marokas – tūkstančio paslapčių karalystė, valstybė šiaurės vakarų Afrikoje, kuri ribojasi su Alžyru rytuose, Vakarų Sachara pietuose, Atlanto vandenynu vakaruose bei Gibraltaro sąsiauriu ir Viduržemio jūra. Maroko valstybės valdymo forma — Konstitucinė monarchija. Tai viena iš nedaugelio arabų šalių, kurias valdo karalius. Maroko karaliaus valdžia yra neribojama, o ministro pirmininko įgaliojimai — minimalūs. Maroko konstitucinės monarchijos valdovu nuo1999 m. liepos 23 d. yra karalius Mohamedas VI. Pagal Konstituciją, karalius taip pat yra ir religinis visos šalies musulmonų vadovas, todėl monarchijai tenka pagrindinis politinės valdžios krūvis, o karalius yra pagrindinė valdymo sistemos ir visuomenės gyvenimo figūra. Maroko plotas sudaro 446 550 km², gyventojų skaičius 33 241 259, valstybinė kalba – arabų, pagrindinė valiuta – Maroko dirhamas.
Taigi viskas prasidėjo ankstų penktadienio rytą, autobusu iš Granados pajudėjome Malagos link, ten pagriebėme dar keletą keleivių ir toliau riedėjome išties gražiu keliu, kur po dešine stūksojo kalnai, kalvos ir kurortiniai golfo laukai, o po kairę akis traukė jūra ir pakrantėje nusidriekę kurortiniai miestai. Nukeliavome gan toli, į Ispanijos „kraštą“, kaip mes sakėm, nes pasirodo buvome dar toliau už Gibraltarą, papuolėme į Tarifą, kur mūsų jau laukė keltas. Praėjome visus patikrinimo postus, kelte teko užpildyti keistas korteles, gavome antspaudus į pasus, Laurai tai buvo pirmasis spaudas, ji LABAI džiaugėsi ir po kiek laiko atsidūrėme antrame aukšte, VIP zonoje su patogiais odiniais foteliais ir gražiu, saulės apšviestu vaizdu į jūrą – keliavome į rojų... Įdomus faktas, per 2 minutes prie mūsų prisistatė baltą uniformą vilkintis vyriškis, mandagiai pakalbino, paklausė iš kur esame, ir kai pasakėmė, kad iš Lietuvos jis keistai nustebo ir sušuko: „Taigi mūsų laivo kapitonas lietuvis“! Žinoma buvome pakviestos eiti kartu, o mum kas, mes ir nuėjom :) ir nepasigailėjom... Papuolėmė tiesiai į kapitono darbo vietą, su gražiu vaizdu į artėjantį Maroką. Juokingiausia buvo tai, kad baltajam žmogeliukui pažadėjom tik įėjusios kalbėti lietuviškai, o ponas kapitonas buvo... latvis! :) ech tie užsieniečiai, amžinai maišo mus su braliukais latviukais, bet mums tikrai dėl to nebuvo atgręžta nugara. Anaiptol, labai šiltai priėmė, pavaišino kava, papasakojo apie Maroką, apie tą Ispanijos tolimą dalį, jeigu kam nors įdomu, su gerbiamu laivo šefu kalbėjome rusiškai, mes gi poliglotės dabar :). Nespėjome net sumirksėti kaip praėjo 35 minutės, būtent tokia yra kelionės keltu trukmė, teko palikti laivą ir pasiruošti žengti į Afriką. O jausmas būnant Afrikoj tikrai malonus – šilta, šviečia saulė, nuo jūros dvelkia lengvas vėjas – mes jau Tangier!
Visų pirma, ką padarėme tai išsikeitėme pinigus, tą dieną Maroke vyko parlamento rinkimai, todėl buvome įspėti, kad mieste beveik niekas neveikia, todėl radome valiutų keityklą pačiame uoste ir išsikeitėme 50 euru į 545 dirhamus. Ekskursija po Tangier prasidėjo autobuse, gavome simpatišką, ispaniškai kalbančią vietinę gidę, kuri mums papasakojo nemažai istorijos ir šiaip įdomių faktų apie Tangier miestą, apvežė po naujuosius rajonus, matėme meldimosi procesą ir daug vyrų su keistais apsiaustais, primenančiais kukluksklaną. Aplankėme Heraklio grotą, kur jūra gražiai išplovusi olose Afrikos kontūrus.
Apėjome kone visą miestelį, jis nėra labai didelis, matėme turgų ant gatvės ir po stogu, nusipirkome nesveiko skanumo datulių, MANDARINŲ IŠ MAROKO!, firminių saldumynų, pyragėlių, argano aliejaus, kavos, arbatos – na visko, kuom garsėja šie kraštai. Klaidžiojome tomis siauromis ryškiomis gatvėlemis, atradome mažytį namų stiliaus restoranėlį, kur pietums gavome kuskuso su vištiena ir aviena ir firminės sriubos. Pasitaikė labai malonus virėjas, net savo adresą paliko, prašė, kad nuotrauką atsiųstume.
No hay comentarios:
Publicar un comentario